Özgeçmiş

17 Mayıs 1966’da zemini “Arnavut Kaldırımı” kaplı bir sokakta Samatya’da doğdum.

1983 yılında İstanbul, Davutpaşa Lisesini bitirdim. Üniversite sınavında elektronik mühendisliği bölümünü kazanmama ve ailemin karşı çıkmasına rağmen, o zamanki ismi ile Güzel Sanatlar Akademisinin sınavlarına katıldım ve 1983-84 öğretim yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Ana Sanat Dalına girdim. Öğrenimim boyunca Metin Erksan, Duygu Sağıroğlu, İlhan Arakon, Sami Şekeroğlu, Lütfi Ö.Akad, Atıf Yılmaz, Memduh Ün, Süha Arın, Nedim V.Otyam, Adnan Ataman gibi ustaların öğrencisi olma şansına sahip oldum. Aynı zamanda eğitimim boyunca önce makinist sonrasında da Film Laboratuarı Şefi ve Film Arşivi sorumlusu olarak çalıştım. 1988 yılında mezun olup araştırma görevlisi olarak mezun olduğum bölümde çalışmaya başladım.     

1990 yılında “Yüksek Lisans” ve 1992 yılında “Doktora” (Sanatta Yeterlik) çalışmalarımı tamamladım. Doktora çalışmalarım sırasında, üniversite bursu ile, 1990-1992 yılları arasında İngiltere’de British Film Institute, Manchester University, Leeds University, East Anglia University, İngiliz Ulusal Film Arşivi’nde arşivcilik ve film/fotoğraf restorasyonu eğitimi aldım çeşitli “workshop”lara katıldım. 1992 yılında, Yardımcı Doçent ünvanı aldım ve 1992-1996 yılları arasında MSÜ Sinema-Tv Bölümünde, Uygulamalı Yaratıcı Film Atölyesi, Sinema Tekniği, Görsel İşitsel Belge Restorasyonu konularında Lisans ve Yüksek Lisans dersleri verdim. Asistan ve öğretim üyesi olarak Sinema-Tv Merkezi tarafından hazırlanan belgesel televizyon yapımlarında ve yayınlarında yapım / belge sorumlusu olarak görev aldım. 1994-1995 yıllarında “Europalia Projesi” kapsamında, yurt dışında gösterilmek üzere hazırlanan 200’ü aşkın Türk Filmi’nin, restorasyon, yenileme, kopya baskısı ve altyazı aşamalarında genel koordinatör ve proje sorumlusu olarak çalıştım.

1996 yılında, üniversitedeki görevimden istifa ederek “Gölge Film”i kurdum. Gölge Film bünyesinde, 1996-2001 yılları arasında yayınlanan, tüm üniversitelere ve sektör çalışanlarına ücretsiz dağıtılan “Klaket Sinema Dergisinde” yazı işleri sorumluluğu yaptım ve makaleler yazdım. Özgün hikaye ve senaryosunu yazdığım “Baykuş” isimli uzun metrajlı film projem 2012 yılında T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Fonu tarafından 900 proje arasından seçilerek destek almaya hak kazandı. Birbirinden bağımsız öyküler arasında kurgusal bir köprü oluşturarak yazdığı ilk romanım İlham Perisi 2014 yılında, kurumsal-tarihçe/biyografi çalışmam “Bir Akıl İnsanı – Muharrem Balat” 2016’da yayınlandı.

“Bir kız babasıyım” ve iyi derecede İngilizce biliyorum.

 

Akademik Tezlerim :

1-Türk Sinemasında Ses ( Yüksek Lisans )

2-Filmlerde Restorasyon ve Koruma ( Sanatta Yeterlik & Doktora )

İLETİŞİM KANALLARI

 • E-POSTA

  senol@golgefilm.com.tr

 • Instagram

  @senoler_shadowmaster

 • TWITTER

  @senol_er

 • FACEBOOK

  /senol.er.92