Kontrol ve Fiziksel Restorasyon

Fiziksel Restorasyonu

Bazen bir tek fotoğraf karesi, ya da kısa bir video yüzlerce sayfadan çok daha fazla şey anlatır. O yüzden aşağıdaki kısa videoyu izlemenizi öneririm :

Filmler üzerindeki optik görüntünün elektronik ortama aktarımı öncesi, tamamen el emeği ve deneyim ile yapılmak zorunda olan, fiziksel kontrol, havalandırılma, elle silinme, kopan yerlerin eklenmesi, kenardaki deliklerin (perforasyon) onarılması ya da tamamlanması, yıllarca film yüzeyinde kalan kalitesiz bantların yüzeyde bıraktığı yapışkan artıkların temizlenmesi, film yüzeyinde fiziksel ya da kimyasal madde artığı kalıp kalmadığının ölçülmesi, ışığa duyarlı tabakaya zarar veren parmak izlerinin temizliği, milimetrik toleranslarda olması gereken çekme ve deformasyonların tespiti ve tarayıcı cihazlara takılmadan önce yumuşatma gibi işlemlerin fotoğraflarını inceleyebilir ve kısa videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kurumsal ya da bireysel, sandıklarda, tavan aralarında, tezgah altında genellikle bodrumun en nemli köşelerinde kalan görsel-işitsel belgelerin, modern makinelere takılıp işlem yapılması, on binlerce dolarlık programlarla dijital restorasyonunun yapılması öncesindeki bu aşamalar, çok özel uzmanlık ve eğitim gerektirir, zaman ve sabırla yapılması zorunludur. Kimi zaman masaya oturup yalnızca 5 metre film onarıp kalkarsınız günün sonunda, ki bu izleyici için yaklaşık 25-30 saniye anlamına gelir.

 

Örneğin, eski bir filmi yüksek standartta bir makineye takmadan önce, saklama koşulları yüzünden elastik yapısını kaybettiği için geçici yumuşatma işlemi uygulamak gerekir. Yumuşatma işlemi ise geçicidir, görüntülerin elektronik ortama aktarımı sırasında zarar görme riskini düşürür, işlem sonunda film tekrar kırılgan yapısına geri döner. İşlem belgenin durumuna göre 30 dakika ile 30 gün arasında sürebilir.

 

İLETİŞİM KANALLARI

 • E-POSTA

  senol@golgefilm.com.tr

 • Instagram

  @senoler_shadowmaster

 • TWITTER

  @senol_er

 • FACEBOOK

  /senol.er.92